Rabarberibrülee

5-6 le

Rabarberimoos

  • 350 tükeldatud rabarberit
  • 175 g suhkrut
  • 2-3 sl vett

Brüleekreem


Alustuseks tee rabarberimoos. Võid moosi keeta valmis juba päev-paar enne magustoidu tegemist, hoia seda külmkapis. Rabarberimoosi tegemiseks pane tükeldatud rabarber koos suhkru ja veega potti ja lase madalal kuumusel aeg-ajalt segades keema. Kata pott kaanega ja keeda 15 minutit, kuni rabarber on täitsa pehme. Lase moosil täielikult jahtuda. 

Brüleekreemi tegemiseks mikserda munakollased suhkru, vanillisuhkru ja soolaga heledaks ja kohevaks, paksu hapukoore taoliseks kreemiks. Kuumuta koor ja piim keemiseni, aga ära keeda. Vala koore hulka esialgu ettevaatlikult u 50 ml munavahtu, pidevalt vispeldades, et temperatuurid ühtlustuks. Lisa vaikselt niristades ka ülejäänud munavaht, segu pidevalt vispeldades.
Tõsta väikesed ahjuvormid ehk ramekinid sobiva suurusega ahjuvormi või sügavamale ahjuplaadile.  Retsepti kogustest jagub 5-6 ramekini tarbeks. Tõsta iga ramekini põhja 1 kuhjaga sl rabarberimoosi ja aja see ühtlaselt põhjale laiali. Mida vähem moosivedelikku vormi satub, seda parem! Rabarberile vala kreemisegu. 
Nüüd, kui vormid täidetud, vala  ahjuvormi nii palju kuuma vett, et et see ulatuks umbes samale tasemele, kui ramekinides on kreemi. Tõsta vorm ahju restile. Ahi peab olema 150 kraadini eelkuumutatud. Küpseta 150 kraadi juures 40-45 minutit, kuni kreem on tahkunud, kuid võdiseb veel veidi vormi liigutades. Hiljem jahtudes taheneb ta veelgi. Hoidu pruunistamisest. Tõsta vormid kuumast veest ja lase tunnike toatemperatuuril jahtuda. Tõsta seejärel vähemalt 3 tunniks (aga võib ka 3 päevaks) külmkappi.
Enne serveerimist puista kreemi pinnale ühtlaselt 1 tl võimalikult peeneteralist suhkrut. Põleta suhkur köögis kasutatava leeklambi (ehk gaasipõleti) abil karamelliks. Serveeri kohe.

*Kui kasutad sügavamaid ramekine, kuhu mahub rohkem kreemi, kulub küpsetamisele 40-45 minutit. Madalamates vormides, kus kreemikiht õhukesem, saab hakkama 30 minutiga.

*Kui gaasipõletit ei ole, on võimalik suhkrut karamellistada ka 250-300 kraadises ahjus kõige ülemises vahes grillelemendi all. Tulemus pole päris sama (nii läheb ka kreem  soojemaks), kuid hakkama saab ikka.

*Rabarberibrülee on vedelam, kui tavaline brüleekreem, see peabki nii olema ja maitseb suurepäraselt. Vedelamat koostist põhjustab rabarberist küpsemisel eralduv mahl.