Kõrvitsatšatni õunte ja jõhvikatega
u 1L
- 600 g kõrvitsat
- 300 g õunu
- 1 punane sibul
- 2 küüslauguküünt
- 100 g kuivatatud jõhvikaid
- 2 cm jämedune tükk ingverit
- 1 punane tšilli
- 1 tl meresoola
- 250 g moosisuhkrut
- 1 dl punast veiniäädikat
- 1 sl oliiviõli
Vürtsisegu:
- 2 loorberilehte
- 1 sl koriandriseemneid
- 1 tl vürtsköömneid
- 5 nelgitera
- 0,5 tl musta pipart
- 1 kaneelikang
Koori, puhasta ja tükelda kõrvits ning õunad u paarisentimeetrise läbimõõduga tükkideks. Haki sibul, küüslauk ning ingver. Puhasta tšilli seemnetest ja haki samuti. Kuumuta potipõhjas kergelt koriandriseemneid ja vürtsköömneid ning purusta uhmris.
Kuumuta potis õli, lisa sibul, küüslauk, ingver ja tšilli ning hauta paari minuti jooksul segades, kuni sibul on pisut pehmenenud. Lisa vürtsisegu, kuumuta veel pisut ja sega sekka kõrvitsa- ja õunatükid, jõhvikad, sool ja suhkur. Kuumuta vaiksel tulel kaane all u 20-30 minutit, aeg-ajalt segades, kuni kõrvits ja õun on pehmenenud. Lisa äädikas ja kuumuta veel u 10 minutit. Võid kõrvitsa-ja õunatükke podisemise ajal lusika abil kergelt muljuda, nii saad pehmema struktuuriga segu.
Tõsta valmis tšatni steriliseeritud purkidesse, kui soovid segu pikemalt säilitada – seistes muutub maitsestus veelgi tõhusamaks. Võid aga segul lasta maha jahtuda ja säilitada külmkapis.
Kasuta tšatnit kas lisana juustu- või lihavaagnal, võileival, ahjuprae (kana, part, sealiha) või indiapäraste roogade juures. Samuti saad hea dipikastme, kui tšatnit maitsestamata jogurtiga segad ning maitsvad ahjuköögiviljad, kui küpsemise lõppstaadiumis paar lusikatäit pannisisuga läbi segad.